Z żeglarskim pozdrowieniem

Sezon żeglarski 2007 już niedługo dobiegnie końca. Sezon ten młody 12 letni żeglarz  z Kędzierzyna-Koźla, Cezary Herbeć może zaliczyć do bardzo udanych. Przygodę z żeglarstwem regatowym Cezary rozpoczął w 2005 roku na zalewie Rybnickim w klubie TS Kuźnia Rybnik. Tak jak większość młodych żeglarzy pływać zaczął na niewielkiej jednoososbowej łódce regatowej klasy Optimist (nie Optymist) dlugość kadłuba 2,3 m pow. żagla 3,5 m2. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli zobaczyć mini regaty tych łódek podczas czerwcowych Dni Miasta. Odra jednak nie jest odpowiednim akwenem do rozgrywania regat. Cezary wystartował w tym roku w 15-tu regatach grupy B (II liga żeglarska dzieci), które rozgrywane były na jeziorach całej Polski.
W lipcu 2007r Cezary odniósł swój pierwszy duży sukces wygrywając regaty w Międzybrodziu Bialskim, pokonując 51 konkurentów. W przedostatni wrześniowy weekend odbyły się najważniejsze dla gr B  na południu Polski  regaty, rozegrane  na zalewie Rożnowskim obok Nowego Sącza, w których Kędzierzynianin zajął 2 miejsce na 70 startujących. Z kolei w ostatnią sobotę i niedzielę w regatach o Puchar Gór  Świętokrzyskich ponownie zajął 2 miejsce. W ogólnopolskim rankingu Pucharu Polski gr B zajmuje teoretycznie ok 20 miejsce, gdyż ranking ten nie uwzględnia  jeszcze regat Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, Makroregionu Śląskiego, które odbędą się w Rybniku 19-21.10.2007."Teoretycznie" dlatego, gdyż inne makroregiony rozegrały już swoje Mistrzostwa i ich punkty zostały zaliczone już do rankingu gr B. Podkreślić należy, że w klasie Optimist startuje w Polsce w gr A 300 zawodników w wieku od 13 do 15 lat natomiast w gr B  ok 600 zawodników w wieku od 11 do 13 lat oraz grupa najmłodszych w tak zwanym UKS-sie 800 w wieku od 7 do 11 lat. W klasie Optimist obok Pucharu Polski rozgrywane są Międzynarodowe Mistrzostwa Polski a najlepsi w tej klasie startują w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Polacy wielokrotnie stawali na podium tych zawodów. Mamy nadzieję, że w przyszłości Cezary będzie powołany do reprezentacji Polski. Jego starszy kolega klubowy Wiktor Kobryń w 2006 r zdobył tytuł Mistrza Polski, a w tegorocznych Mistrzostwach Europy w Grecji zajął 18 miejsce.
W równoległej dwuosobowej klasie Cadet 16 letni sternik Mateusz Giemza  i załogant Paweł Głowicki , reprezentanci rybnickiego klubu zajęli  4 miejsce w  rozgrywanych w Walii Mistrzostwach Świata tej klasy.
Kończąc chciałbym podkreślić, że klub żeglarski Kużnia Rybnik prowadzi szkółkę żeglarską odpowiednią dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat, posiada odpowiedni sprzęt a o zapisach najlepiej rozmawiać przed rozpoczęciem sezonu.