Jubileuszowa piłka plażowa

03 lipca w Zakrzowie odbyła się kolejna impreza sportowa z okazji jubileuszu 720-lecia wsi i parafii. Tym razem był to turniej piłki nożnej plażowej trójek.

Wystartowało w nim sześć drużyn, które zagrały systemem “każdy z każdym”. W bardzo zaciętej rywalizacji (nikt nie uniknął porażki) zwyciężyła ekipa o nazwie 2M2 w składzie: Magdalena i Maciej Skowrońscy oraz Mateusz i Mirosław Gajewscy.

Ta sama drużyna zdobyła też tytuł “Mistrzów Zakrzowskiego Piasku” oraz puchar, wygrywając klasyfikację generalną. Liczyły się w niej punkty zdobyte w dwóch turniejach: piłki nożnej i siatkówki plażowej (odbył się 19 czerwca). Kolejne miejsca zajęły “Bez Nazwy” i Piast Głogówek.

Zakrzów (gm. Polska Cerekiew) i zakrzowska parafia, obejmująca też sąsiednie wsie - Steblów i Sukowice, w br. świętuje 720-lecie istnienia. Pierwsza wzmianka dotycząca miejscowego proboszcza Bogusława znalazła się bowiem w dokumencie z 1285r. Z okazji jubileuszu miejscowi społecznicy zorganizują przez kilka najbliższych tygodni wiele imprez sportowo-rekreacyjnych. Już za tydzień, 10 lipca, na boisku w Steblowie odbędzie się turniej piłki nożnej trampkarzy, w którym zagrają ekipy z Polskiej Cerekwi, Długomiłowic, Ciska i miejscowego Ruchu. Organizatorzy planują też zawody szachowe i warcabowe dla dzieci oraz symultanę szachową. Taki sposób organizacji jubileuszu ma przy okazji zapewnić dzieciom i młodzieży wartościowy wakacyjny wypoczynek.

Obchody 720-lecia zwieńczy wielki finał w postaci Dni Zakrzowa (6-7 sierpnia). 6 sierpnia odbędzie się silnie obsadzony turniej siatkówki plażowej par amatorów oraz plenerowa zabawa taneczna przy barze “Amazonka” w Zakrzowie. Następnego dnia odbędzie się msza za parafian w zakrzowskim kościele. Po południu na boisku w Steblowie odbędą się rozgrywki piłkarskie oraz liczne konkursy dla uczestników festynu. Jubileusz zakończy zabawa taneczna z zespołem “Joy”.

Głównym organizatorem obchodów jest Samodzielna Grupa Młodzieżowa “Zakrzów”. Jest to grupa młodych społeczników, które skrzyknęła się przy okazji imprez plenerowych w Zakrzowie i okolicach oraz organizacji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

**
Grali nawet w deszczu

10 lipca w Steblowie miała się odbyć kolejna impreza sportowa z okazji jubileuszu 720-lecia wsi i parafii Zakrzów. Niestety, deszczowa aura sprawiła, że stawiły się tylko dwie drużyny miejscowych trampkarzy, a nie dojechały ekipy z sąsiednich wsi.

Organizatorzy nie dali jednak za wygraną i przeprowadzili rozgrywki open w piłce nożnej czteroosobowej. Wystartowało w nich pięć drużyn, które zagrały systemem “każdy z każdym”. W bardzo zaciętej rywalizacji (nikt nie uniknął straty punktów) zwyciężyła ekipa o nazwie BP Zakrzów w składzie: Dawid Michalski, Patryk Korona, Krystian Kaczmarczyk i Dariusz Borcz. Kolejne miejsca zajęły Żubry, Incognito, Dresy i Piast Głogówek. Najlepszym strzelcem imprezy okazał się D. Michalski, zdobywca dziewięciu goli.

Turniej piłkarski był przedostatnią imprezą sportową organizowaną z okazji jubileuszu. Za tydzień, 17 lipca, w budynku byłej szkoły podstawowej w Steblowie odbędą się jeszcze zawody szachowe i warcabowe dla dzieci oraz symultana szachowa.

***
Zakończyli zmagania na szachownicach

16 lipca w Steblowie odbyła się ostatnia impreza sportowa poprzedzająca główne obchody jubileuszu 720-lecia wsi i parafii Zakrzów. Były to parafialne mistrzostwa dzieci i młodzieży w warcabach i szachach oraz symultana szachowa. Wystartowało w nich łącznie 15 zawodników.

Rywalizację zdominowały dwie zakrzowskie rodziny: Piaseckich i Dygnosów. W szachach ex-aequo zwyciężyli Marek Piasecki i Grzegorz Dygnos, a trzeci był Adam Piasecki. W rozgrywkach warcabowych M. Piasecki uporał się z konkurencyjnym klanem i samodzielnie triumfował. Drugie i trzecie miejsce zajęli Grzegorz i Tomasz Dygnosowie. Identyczna była też kolejność w klasyfikacji generalnej, do której liczyły się punkty uzyskane w obu konkurencjach. Puchar 720-lecia Zakrzowa w rozgrywkach umysłowych otrzymał zatem Marek Piasecki.

Po zakończeniu zawodów najodważniejsi młodzi szachiści stanęli do symultany. Ich przeciwnikiem był Jarosław Jurkowski z Samodzielnej Grupy Młodzieżowej “Zakrzów”. Choć stawiali dzielny opór, symultanista wygrał do zera.

Obchody 720-lecia zwieńczy finał w postaci Dni Zakrzowa (6-7 sierpnia). 6 sierpnia odbędzie się turniej siatkówki plażowej par amatorów oraz plenerowa zabawa taneczna z zespołem “Retro” przy barze “Amazonka” w Zakrzowie. W niedzielę odbędzie się msza za parafian w zakrzowskim kościele. Po południu na boisku w Steblowie zmierzą się piłkarze. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w licznych konkursach, które poprowadzi radny powiatowy i znany wodzirej - Bronisław Piróg. Policjanci z Polskiej Cerekwi oznakują też chętnym rowery, a najmłodsi będą mogli się przejechać honkerem Straży Granicznej z Pietraszyna. Jubileuszową imprezę zakończy zabawa taneczna z zespołem “Joy”.

Głównymi organizatorami obchodów są Samodzielna Grupa Młodzieżowa “Zakrzów” i LZS Ruch Steblów. W ramach jubileuszu od połowy czerwca zorganizowały one dla najmłodszych i młodzieży turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej plażowej i zwykłej.

Naj... parafii Zakrzów

W br. przypada 720-lecie istnienia wsi i parafii Zakrzów. Oto garść ciekawostek dotyczących trzech sąsiadujących ze sobą wiosek - Zakrzowa, Steblowa i Sukowic:

* najstarsze wzmianki: - 22 kwietnia 1285 r. pojawiła się pierwsza dokumentalna wzmianka o parafii św. Mikołaja - proboszczem był wówczas Bogusław. W 1305 r. wśród czynszowych posiadłości biskupich wymieniony jest z nazwy Zakrzów koło Koźla. W 1293r. po raz pierwszy jest mowa o wsi Sukowice (według innych źródeł w 1402r.), w 1531r. o Byczynicy (dziś część Steblowa, ale silnie akcentuje swoją odrębność), a w 1532r. o Steblowie.

Zakrzów oznacza wieś “za krzami” (czyli za krzakami, lasami). Byczynica wywodzi się od staropolskiego słowa byczyna - czyli miejsca hodowli (wypasu) byków, Steblów od nazwiska Stebel, a Sukowice od nazwiska Suchy lub przezwiska Suka.

Największą liczebność zakrzowska parafia miała najprawdopodobniej przed II wojną światową, kiedy to spis w maju 1939r. wykazał 2645 mieszkańców. Dzisiaj Zakrzów liczy (według urzędowych statystyk) 1054 mieszkańców, Steblów – 333 mieszkańców, a Sukowice – 374 mieszkańców. Wioski zajmują odpowiednio: 1200, 662 i 495 hektarów.

* najwięcej przynależności: niewielkie Sukowice są podzielone między aż trzy parafie: Zakrzów, Cisek i Długomiłowice (tu należy większość mieszkańców). Ponadto Sukowice i Steblów wchodzą w skład gminy Cisek, a Zakrzów w skład gminy Polska Cerekiew.

* najdłużej urzędujący proboszcz: bez wątpienia bardzo szanowany i ceniony przez mieszkańców ks. Ferdynand Puzik (Putzik), który był związany z zakrzowską parafią w latach 1918 – 1972. Jego następcą został ks. Stefan Jenek, który posługę kapłańską pełni do dzisiaj. W ogóle zakrzowska parafia służy swym duszpasterzom, gdyż w XX wieku było ich zaledwie trzech: dwóch wymienionych wyżej oraz ks. Karol Wallowy, który administrował parafią w latach 1892-1920.

Od połowy XVIII wieku do dziś święcenia kapłańskie przyjęło 16 mieszkańców parafii Zakrzów.

* najbardziej znane osoby: Maria Baron – poetka ludowa z Byczynicy, autorka wierszy i opowiadań wydanych w książce “Von ganzem Herzen”; Jan Cieślak – prezes LZS Młyn-Pol Zakrzów i LZS Ruch Steblów, zapalony sportowiec i działacz sportowy oraz radny; ks. Arnold Drechsler, rodem z Sukowic, szef “Caritas” Diecezji Opolskiej; ks. Stefan Jenek – proboszcz i dusza człowiek; Bruno Kosak – nauczyciel w steblowskiej szkole w latach 50-tych, później poseł na Sejm RP, czołowa postać Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie; Andrzej Sałacki, prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego  “Lewada” Zakrzów, były trener kadry narodowej w ujeżdżeniu; Dorota Stasikowska – Woźniak, dziennikarka i pisarka, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, w wolnych chwilach steblowianka.

* największa katastrofa – 12 listopada 1939r. w Sukowicach zdarzyła się największa dotychczas katastrofa kolejowa na Śląsku. Z winy zawiadowcy na linii Koźle - Baborów zderzyły się czołowo dwa pociągi. Zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkadziesiąt zostało rannych (różne opracowania podają różne dane).

Kolejne tragiczne wydarzenia związane z wojną miały miejsce na przełomie lat 1944/45, a postarali się o nie Rosjanie i... Amerykanie. W trakcie nalotu tych ostatnich na zakłady chemiczne w Kędzierzynie i Blachowni bomby spadły także na Sukowice. Zginęła wtedy cała rodzina Chmielorz. O kolejne ofiary postarali się dwa miesiące później czerwonoarmiści, którzy m.in. na majątku Kochaniec (dziś Zakrzów) wymordowali jego właścicieli: rodzinę von Reibnitz – Chapuis (popularnie zwanych Szaponami).

* najstarszy klub sportowy: w 1923r. powołano do życia w Zakrzowie klub piłkarski – prawdopodobnie o nazwie SV Preussen Sakrau. Do jego tradycji nawiązują dziś LZS Młyn-Pol Zakrzów (tenis stołowy) i LZS Ruch Steblów (piłka nożna). Najmłodszy w parafii, ale za to najbardziej utytułowany, jest Ludowy Klub Jeździecki “Lewada”, który powstał w 1991r. Jego zawodnicy zdobyli wiele medali mistrzostw Polski w ujeżdżeniu. Klub organizuje też mistrzostwa Polski środowisk twórczych w ujeżdżeniu, które przyciągają pierwszoplanowe postacie kultury i kolorowych czasopism.

* najbardziej znane budowle: oczywiście najbardziej znany jest zakrzowski kościół, wybudowany w 1831r. Według opracowań, miał on prawdopodobnie zaledwie dwóch drewnianych poprzedników, z 1397 i 1687r.

W Zakrzowie, Steblowie i Sukowicach można się też doliczyć pięciu wciąż istniejących budynków szkolnych. O zamknięciu ostatnich dwóch, w Steblowie, zdecydowali ciseccy radni w 2004r. Ostatnią placówką oświatową, jaka funkcjonuje jeszcze w parafii, jest zakrzowskie przedszkole.

Przez teren parafii przez blisko sto lat, od 1898r., przebiegała też linia kolejowa Koźle – Baborów i funkcjonowały dwa budynki stacyjne. Co ciekawe, stacja w Sukowicach nosiła długi czas nazwę “Zakrzów Opolski”, a wyburzona już prawie doszczętnie stacja w Zakrzowie nazwę “Jaborowice”. Kres funkcjonowaniu linii położyła wielka lipcowa powódź z 1997r.

* największe gospodarstwa: przed 1989r. istniały dwa PGR-y – w Zakrzowie i Steblowie. Po obu nie ma już śladu. Kombinat PGR w Zakrzowie (należał tu i Steblów) podzielił się na pojedyncze gospodarstwa, które poszły swoją drogą. W części zakrzowskich obiektów KPGR gospodaruje dziś LKJ “Lewada”, a byłym PGR Steblów zarządza prywatna spółka “Romarol”.

* najstarsza instytucja niekościelna: w 1887r. w Zakrzowie zaczęła funkcjonować poczta. Działa do dzisiaj, aczkolwiek od kilku miesięcy w ograniczonym wymiarze czasowym. Z 1914r. pochodzi zaś pierwsza wzmianka o funkcjonowaniu w Zakrzowie straży pożarnej, która także istnieje do dziś.

* największy park: przypałacowy park w Zakrzowie, o powierzchni 9 hektarów, powstał w latach 1898 – 1902, razem z nową siedzibą rodu von Larisch - Moennich. Jest w nim wiele cennych okazów drzew. Neobarokowy pałac jest obecnie siedzibą LKJ “Lewada”.

* najważniejsza gazeta: starsi mieszkańcy parafii najważniejsze informacje znajdują w “Rosengrunder Bote” (“Posłaniec zakrzowski” – Rosengrund to nazwa, jaką nosił Zakrzów w latach 1936-1945). Pismo to od 1986r. ukazuje się w Niemczech, a redagują je byli zakrzowianie.

* najstarsze znalezisko: niedaleko Byczynicy znajduje się stanowisko archeologiczne z okresu wpływów rzymskich (czyli z I-IV wieku n.e.), czyli liczące sobie blisko dwa tysiące lat!

* najwyższe wzniesienie: Steblowska Góra (200 m n.p.m.).

 

W dniach 6-7 sierpnia zakrzowska parafia będzie świętowała 720-lecie istnienia (program niżej). W trakcie Dni Zakrzowa odbędą się m.in. turniej piłkarski drużyn klasy C, turniej siatkówki plażowej par, konkursy zręcznościowe dla mieszkańców i zabawy taneczne. Gwoździem programu będzie mecz LZS Ruch Steblów z najbardziej utytułowanym klubem Opolszczyzny – Odrą Opole. Obchody jubileuszowe organizują Samodzielna Grupa Młodzieżowa “Zakrzów” i LZS Ruch Steblów.

 

JUBILEUSZ 720-LECIA WSI I PARAFII ZAKRZÓW,

6-7 SIERPNIA 2005R.

 

SOBOTA, 6 SIERPNIA - ZAKRZÓW

 

14:00 – turniej siatkówki plażowej par,

20:00 - zabawa taneczna z zespołem “Retro” – bar “Amazonka”.

 

NIEDZIELA, 7 SIERPNIA - STEBLÓW

 

10:30 - msza św. w intencji parafian - kościół w Zakrzowie,

13:00 – 17:00 – turniej piłki nożnej seniorów:

LZS Fortuna Ostrożnica, LZS Fortuna Witosławice, LZS Odra

Bierawa, LZS Naprzód Długomiłowice, LZS Ruch Steblów,

- prezentacja historii wsi, konkursy zręcznościowe, znakowanie rowerów, pokazy Policji i Straży Granicznej,

18:00 – mecz LZS Ruch Steblów – OKS Odra Opole,

20:00 - zabawa taneczna z zespołem “Joy”.  


Jubileusz na sportowo

W dniach 6-7 sierpnia wieś i parafia Zakrzów świętowały swoje 720-lecie istnienia. Jubileusz uświetniły rozgrywki sportowe i zabawy taneczne, które odbyły się zgodnie z planem, mimo bardzo kapryśnej aury. Obchody zorganizowały Samodzielna Grupa Młodzieżowa “Zakrzów” i LZS Ruch Steblów.

W sobotę w turnieju siatkówki plażowej walczyło aż 14 par, co jest rekordem w rywalizacji na zakrzowskim piachu. W zawodach zwyciężyła para gospodarzy – Maciej Skowroński i Rafał Janusz. W finale pokonali oni 2-0 parę z Pawłowiczek – Cezarego Samsona i Radosława Kasprzaka. Mecz o trzecie miejsce wygrała para z Długomiłowic – Marcin Kroker i Łukasz Kruk, która w tie breaku uporała się ostatecznie z braćmi MaćkowiakamiJakubem i Marcinem z Pawłowiczek.

W niedzielę na boisku w Steblowie odbyły się rozgrywki piłkarskie. W turnieju drużyn klasy C triumfowała ekipa Naprzodu Długomiłowice, która wygrała wszystkie spotkania.

Rezultaty: Fortuna Witosławice – Ruch Steblów 0-1 (Krzysztof Kiliszewski), Naprzód Długomiłowice – Odra Bierawa 1-0 (Roman Sochor), Fortuna Ostrożnica – Witosławice 1-0 (samobójcza), Steblów – Długomiłowice 0-2 (Maciej Butelewski 2), Bierawa – Ostrożnica 2-3 (Tomasz Szałaj, Karol Kurka – Krzysztof Sawczuk 2, Tomasz Kiełbania), Długomiłowice – Witosławice 1-0 (Tomasz Bieniasz), Ostrożnica – Steblów 1-3 (Sawczuk – Sebastian Menzel 2, Mateusz Taras), Witosławice – Bierawa 2-1 (Antoni Jarosz 2 – Szałaj), Ostrożnica – Długomiłowice 0-1 (Mariusz Wiszniewski), Steblów – Bierawa 1-2 (Menzel – Wojciech Kurka, Szałaj). Grano 2x10 min.

Tabela: 1) Długomiłowice 12 pkt., bramki 5-0; 2) Steblów 6 pkt., bramki 5-5; 3) Ostrożnica 6 pkt., bramki 5-6; 4) Witosławice 3 pkt., bramki 2-4; 5) Bierawa 3 pkt., bramki 5-7. Tytuł króla strzelców zdobyło aż trzech zawodników: Menzel (Steblów), Szałaj (Bierawa) i Sawczuk (Ostrożnica) – wszyscy strzelili po 3 gole.

Głównym punktem niedzielnego programu był mecz steblowian z Odrą Opole, najbardziej utytułowanym klubem regionu. Było to pierwsze w historii spotkanie obu drużyn, jako że za swoich najlepszych lat Ruch grał jedynie w klasie A (VI liga).

Rezerwy opolskiego klubu, beniaminek ligi okręgowej, potraktowały rywalizację poważnie i rozgromiły steblowian 13-0. Grano 2x30 min.

 

 

Pozdrawiam,

Jarosław Jurkowski,

Samodzielna Grupa Młodzieżowa “Zakrzów”